QUICRUN-WP-16BL30 /  30105030001
Cont./Peak Current/ Resistance
30A/180A/0.002Ω
Motor Type Supported Sensorless Brushless Motor
Car Applicable 1:18 & 1:16 On-road/Off-road/Buggy/Monster
Motor Limit For 2S LiPo or 6 cell NiMH:
1. On-road: 2435-size or smaller motor with the KV<8000
2. Off-road/Buggy/Monster: 2435-size or smaller motor with the KV<5000
For 3S LiPo or 9 cell NiMH:
1. On-road: 2435-size or smaller motor with the KV<5500
2. Off-road/Buggy/Monster: 2435-size or smaller motor with the KV<3500
Battery
4-9 Cell NiMH
2-3S LiPo
BEC Output 6V/1A (Linear Mode)
Bullet Connector 3mm
Size/ Weight 36(L)*28(W)*16(H) / 38g
External Program Port Not Available
Working voltage of Fan No cooling fan
Parameter List of QUICRUN 16 (WP-16BL30)
*letters in blue in the form indicate the factory default settings
Programmable Items Option
1
Option
2
Option
3
4
5
6
Option 7 Option 8 Option 9
1. Running Mode
Note 1
Fwd/Br Fwd/Rev/Br Fwd/Rev
2. Drag Brake Force 0% 5% 10% 20% 40% 60% 80% 100%
3. Low Voltage Cutoff Disable 2.6V
/Cell
2.8V
/Cell
3.0V
3.2V
3.4V
4. Start Mode (Punch) Level 1 Level 2 Level 3 Level 4 Level 5 Level 6 Level 7 Level 8 Level 9
5. Max. Brake Force 25% 50% 75% 100% Disable
6. Max. Reverse Force 25% 50% 75% 100%
7. Initial Brake Force =Drag brake force 0% 20% 40%
8. Throttle Range 6%
(Narrow)
9%
(Normal)
12%
(Wide)
9. Timing
deg
3.75
deg
7.5
11.25
15.0
18.75 deg 22.5 deg 26.25 deg
Note 1: Fwd=Forward, Rev=Reverse, Brk=Brake
Manufacture Limited Warranty Available through the HW Authorized Dealer Network in North America
QUICRUN 16BL30 ESC (2S-3S)
Product Information
Shipping & Returns
Description
Waterproof and dustproof for all-weather.
  • 90 days limited warranty inspection service
Specification
Model / SKU
Cont./Peak Current/ Resistance
30A/180A/0.002Ω
For 3S LiPo or 9 cell NiMH:
Battery
4-9 Cell NiMH
2-3S LiPo
BEC Output 6V/1A (Linear Mode)
Bullet Connector 3mm
Programmable Items Option
1
2
3
4
5
6
Option 7 Option 8 Option 9
1. Running Mode
Note 1
Fwd/Br Fwd/Rev/Br Fwd/Rev
2.8V
3.0V
3.2V
3.4V
8. Throttle Range 6%
(Narrow)
9%
(Normal)
12%