QUICRUN WP 10BL60 Brushless ESC - Legacy
Product image 1
Product image 2
Product image 3
Product image 4
Water-proof and dust-proof for all-weather races.
Please make sure to uninstall the cooling fan before using this ESC in water
Clean and dry it soon after the use for avoiding the connectors get rusty.)
Model / SKU
QUICRUN-WP-10BL60 / 30107100
Cont./Peak Current/ Resistance
60A/360A/0.001Ω
Motor Type Supported Sensorless Brushless Motor
Car Applicable 1:10 On-road/Off-road/Buggy/Monster
Motor Limit For 2S Lipo or 6 cells NiMH:
1. On-road: 3656-size or smaller motor with the KV<6000
2. Off-road/Buggy/Monster: 3656-size or smaller motor with the KV<4000
For 3S Lipo or 9 cells NiMH:
1. On-road: 3656-size or smaller motor with the KV<4000
2. Off-road/Buggy/Monster: 3656-size or smaller motor with the KV<3000
Battery
4-9 Cells NiMH
2-3S Lipo
BEC Output 6V/2A (Linear Mode)
Size/ Weight 48.5(L)*38(W)*32(H) / 90g
Wires Power Leads
Red-14AWG-150mm*1/Black-14AWG-150mm*1
Motor Wires
Black-14AWG-100mm*3
Connectors
4mm Gold Bullet Connector (Female)
External Program Port Available
Working voltage of Fan From battery directly without regulating
Parameter List of QUICRUN 10 (WP-10BL60)
*letters in blue in the form indicate the factory default settings
Programmable Items Option
1
Option
2
Option
3
4
5
6
Option 7 Option 8 Option 9
1. Running Mode
Note 1
Fwd/Br Fwd/Rev/Br Fwd/Rev
2. Drag Brake Force 0% 5% 10% 20% 40% 60% 80% 100%
3. Low Voltage Cutoff Disable 2.6V
/Cell
2.8V
/Cell
3.0V
3.2V
3.4V
4. Start Mode (Punch) Level 1 Level 2 Level 3 Level 4 Level 5 Level 6 Level 7 Level 8 Level 9
5. Max. Brake Force 25% 50% 75% 100% Disable
6. Max. Reverse Force 25% 50% 75% 100%
7. Initial Brake Force =Drag brake force 0% 20% 40%
8. Throttle Range 6%
(Narrow)
9%
(Normal)
12%
(Wide)
9. Timing
deg
3.75
deg
7.5
11.25
15.0
18.75 deg 22.5 deg 26.25 deg
10. Overheat Protection Enable Disable
11. Motor Rotation CCW CW
12.Cell Count Auto-identification 2S LiPo 3S LiPo 4S LiPo 5S LiPo 6S LiPo
Note 1: Fwd=Forward, Rev=Reverse, Brk=Brake
>>>Manual LINK
Optional devices
 Customize your ESC with Digital LED Program Card
Related products
-70%
Product Information
Shipping & Returns
Description
Model / SKU
QUICRUN-WP-10BL60 / 30107100
Cont./Peak Current/ Resistance
60A/360A/0.001Ω
For 3S Lipo or 9 cells NiMH:
Battery
4-9 Cells NiMH
2-3S Lipo
BEC Output 6V/2A (Linear Mode)
Wires Power Leads
Motor Wires
Black-14AWG-100mm*3
Connectors
Programmable Items Option
1
2
3
4
5
6
Option 7 Option 8 Option 9
1. Running Mode
Note 1
Fwd/Br Fwd/Rev/Br Fwd/Rev
2.8V
3.0V
3.2V
3.4V
8. Throttle Range 6%
(Narrow)
9%
(Normal)
12%